top of page

Анатомія зубів

Оновлено: 21 лип. 2021 р.

Я часто чую від своїх пацієнтів: - «мені там видаляли нерв, зуб уже не може боліти, чому болить?» - «мені там корінь вже видалили, але зуб є і розкрішився!» - «мені поставили штіфт у кістку!» - «наростіть мені емаль!» - мені не треба чистити, просто заліпіть!» тощо, перлів можна перераховувати дуже багато! Я нікого не хочу образити, бо розумію, що виникають вони - від незнання. Так от, я хочу, щоби мої пацієнти були освідченими, розуміли, що у них є, які процеси протікають у них у роті і як з цим себе вести. Перед тим, як почати пояснювати вам якісь складні «зубні» процеси , ознайомлю Вас з будовою зубів. Вподальшому, це полегшить розуміння , що таке карієс, а чому пульпіт і т.д.

фото 1.

У дорослої людини 32 зуба (по 16 на кожну щелепу). Фронтальні (передні): по 2 центральних різці, по 1 боковому різцю, по 1 іклу справа і зліва на кожній щелепі. Бокові (деякі пацієнти називають їх "жувальні", "корінні"): по 2 (справа і зліва) премоляри ( вони менші) та по 3 моляри (вони найбільші). З них - по 1 «зубу мудрості» справа і зліва (самі крайні, є не у всіх) відповідно на кожній щелепі. (фото 1 ) У дітей молодшого віку 20 тимчасових (молочних) зубів (по 10 на кожну щелепу): по 2 центральних різці, по 1 боковому різцю, по 1 іклу справа і зліва, по 2 моляри справа і зліва відповідно на кожній щелепі. ( фото 1) Кожному зубчику присвоєна своя цифра (римська або арабська -тимчасовим зубам, а тільки арабська - постійним) і при записуванні у карточку пацієнта зубної формули, стоматологи використовують комбінацію числових значень. На прикладі постійних зубів поясню: центральний різець має цифру 1, боковий - 2, ікло - 3, перший премоляр - 4, другий - 5, перший моляр - 6, другий - 7, третій - 8. Рот ділиться на 4 сектори, відповідно, кожен зуб має дві цифри: номер сектора і власне номер зуба. Наприклад: 1.3 зуб - означає перший сектор, ікло.

Зуби , незалежно чи то постійні, чи то тимчасові, є однокореневі, двокореневі, трикореневі. Кожен зуб ( акцентую, і тимчасовий і постійний) має видиму у роті коронкову частину (коронка), пришийкову частину ( біля ясен) та корінь ( всередині кістки). Стоїть зуб в кістці у спеціальній виямці - лунці, та кріпиться до кістки і ясен зв’язками. Зуб ( тимчасовий та постійний) складається із таких тканин ( фото 4 ):

емаль – покриває видиму частину зуба, коронку; цемент – покриває корінь. Під емаллю є дентин, складається наче із мільйонів трубочок. Дентин є і в коронці, і в корені. центрі зуба знаходиться пульпа – це пучок із нервового волокна (нерв, який може боліти), кровоносних та лімфатичних судин. Пульпа має зв’язок із емалево-цементним з’єднанням через дентинні трубочки. Через ці трубочки проходить відросток нервового волокна. От тому емалево-дентинне з’єднання дуже чутливе. Коронкова пульпа продовжується у канали в корені. Система каналів дуже складна, та є магістральні канали ( фото 2, 3 ). Кількість цих каналів залежить від типу зуба. На верхівці канала є отвір, через який нервово-судинний пучок виходить із зуба і впадає в такий самий пучок у кістці.

фото 2.

фото 3.


фото 4.

Коротко, здається все. Якщо маєте питання, пишіть. Завжди з Вами Христина Кисляк.

Останні пости

Дивитися всі
bottom of page