top of page

Чому болить зуб?

Оновлено: 29 лип. 2021 р.


Чому болить?

Зуб – це орган (частина) людського тіла, так само як рука чи нога. Вам уже відомо, що в ньому є різного типу тканини та нерв, що його живить. Коли на поверхні зуба або в глибині тканин проходять якісь процеси, то пульпа (нерв із судинами) зуба реагує водночас.

Коли процес демінералізації гострий, тобто карієс розвивається швидко, пульпа починає різко реагувати на термічні (холод, тепло), хімічні (солодке, кисле), механічні (доторкування) чинники. Людина відчуває короткочасний біль. У пульпі тим часом виникають незворотні зміни. Починається повільне вироблення захисного дентину, який пульпа відкладає на стінках своєї камери, ніби ховається від ураженого місця. В самому нерві теж виникають зміни – він грубшає, а раз його клітинна організація змінюється, значить нервові імпульси він вловлює і проводить по іншому. Тобто звичайні подразники він інтерпретує як надподразник і людина відчуває біль різної інтенсивності та локалізації.

Якщо процес хронічний (розвивається повільно), пульпа встигає відреагувати виробленням товстого шару захисного дентину, тому зуб не болить! Але пульпіт (запалення нерва) в обох випадках вже запустився. Тобто клінічно – зворотній пульпіт, гістологічно – демінералізація тканин зуба різної глибини.

Щоби полікувати карієс, на сьогодення, існує тільки одна методика – висічення інфікованих тканин ( це мікро-операція) та заміна втрачених тканин штучним протезом (пломба, реставрація, вкладка, вінір, коронка і т.д.). Висічення тканин можна проводити бором (сверлити, чистити, препарувати), лазером, вручну спеціальними інструментами - «шкрябалками» тощо. Головне - почистити, до чистих тканин, під прикриттям карієс – маркерів (карієс – детекторів - це речовини, які профарбовують інфіковані мертві тканини). У будь – якому випадку, пульпа теж реагує на ці маніпуляціі. До того ж перед реставруванням дефекту у зубі, поверхня зуба, що реставрується, поетапно готується до адгезії (склеювання ) з пломбою. Пульпа знову реагує!

Тільки від реактивності пульпи ( а значить від реактивності організму в цілому) залежить, чи буде зуб чутливим після відновлення , якщо так, то як на довго.

Стан пульпи (індивідуально) під час демінералізації емалі і/чи дентину визначити прямо неможливо. Рентгенологічне обстеження дозволить виявити лише глибину ураження, побачити контури пульпи, що дає інформацію для обмірковування процесу.

На фото , яке я запозичила з просторів інтернету, дуже чітко видно, що відбувається всередині зуба, при наявності малесенької дірочки.

Тому карієс, пломба – це не так просто! Карієс – це інфекція, яка руйнує зуби, живі органи тіла людини. Відновлення зуба - це не просто «заліпити». Можливо відновити тільки видиму частину зуба (анатомію), а от стан нервового волокна в пульпі – неможливо! Тому – бережіть себе і свої зубки.

Завжди з Вами Христина Кисляк.2 перегляди0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

Comments


bottom of page