top of page

Чи потрібно видаляти зуби мудрості?

Оновлено: 29 лип. 2021 р.
Чи потрібно видаляти зуби "мудрості"?

Дуже часто,так буває, що зуби "мудрості" (восьмі - 18, 28, 38, 48) завдають багато незручностей при прорізуванні. Прорізуються вони у 16-30 років, звідси і походження назви, бо прорізуються не в дитячому, а досить дорослому віці ))).

Вважається, що вони є рудиментарними, бо в результаті еволюції їм не залишилось місця в щелепі, або їх зовсім немає ))) . Є люди, в яких вони прорізуються без якихось особливостей, майже непомітно. Це значить, що в щелепі для них достатньо місця, вони прорізуються і функціонують на ряду з іншими молярами, тому питання видалення їх недоречне. За ними доглядають, лікують як і всі решта зубів. Є люди, в яких є закладка зубів "мудрості" всередині щелепи, та вони не прорізуються все життя. Це значить, що щелепа настільки мала, що потенціал росту зовсім пригнічений, вони "сидять". Видалення їх зачатків вирішується індивідуально. Найбільший відсоток людей мають варіанти, коли зуби "мудрості" прорізуються криво (атипово), і завдають неабияких неприємних відчуттів. Є поєднання варіантів, якийсь зуб прорізався непомітно, якийсь "сидить", якийсь росте криво.

В якому випадку рекомендується видалити зуб "мудрості"?

Коли в прилеглих тканинах часто розвиваються гнійно - запальні процеси, чи, якщо первинно, то дуже гіперергічно (бурхливо), що призводить до утрудненого жування, ковтання, відкривання рота.

У разі постійного травмування (накушування) цим зубом слизової оболонки рота.

За ортодонтичними показаннями. Усі зуби у своєму рості мають тенденцію росту досередини щелепи - допереду. Якщо перед ортодонтичним лікуванням не видалити восьмі зуби, то з'являється ризик, що в період їх прорізування, вони можуть посунути ортодонтично вирівнені до цього зуби і результат лікування буде незадовільним.

При утрудненому, неможливому доступі для лікаря під час лікування восьмих зубів, при складній зовнішній та внутрішній анатомії, поганому обзорі та надто сильному руйнуванні зуба.

Тим, хто займається контактними видами спорту, оскільки розташування нижніх зубів "мудрості" є передумовою для перелому щелепи в цій ділянці при отриманні травми (удар, наприклад).

Видаляти планово такі зуби найкраще у молодому віці 14-18 років, коли їх корені ще не сформовані.

Які прояви мають привести Вас до лікаря, якщо відчуються? - неприємні відчуття в ділянці зубів"мудрості", - біль при ковтанні, жуванні, розмові (там де є ворушіння язика), - утруднене, болюче відкривання рота, - підвищення температури тіла, при наявності болючих відчуттів навколо зуба, - біль, що поширюється у вухо, скроню, язик. При появі чогось подібного, не зволікайте, не займайтесь самолікуванням. Поспішіть на консультацію та якнайшвидше заплануйте лікування.

Для діагностики перикороніту (так називається цей стан) потрібен огляд лікарем, додатково - рентгенологічне обстеження - прицільний знімок, ортопантомограма, дані комп'ютерної діагностики. Після аналізу, складається план лікування.

Завжди з Вами Христина Кисляк .


Останні пости

Дивитися всі

Comments


bottom of page