top of page

Чи можна лікувати зуби вагітним I

Оновлено: 28 лип. 2021 р.
Чи можна лікувати зуби, будучи вагітною?

Існує багато міфів і невиправданих суджень, які плутають і збивають, навіть лікарів. Золотим невід'ємним правилом лишається підготувати себе до вагітності, тобто перевірити діяльність усіх органів і систем, у тому числі, перевірити ротову порожнину на рахунок прихованого карієсу, негерметичних реставрацій, зкоригувати особисту гігієну порожнини рота.

Пам'ятайте, карієс - це інфекція, і позбавитись інфекції бажано до вагітності, бо у цей період відбувається перебудова діяльності гормонів, змінюється обмін речовин (не погіршується, а змінюється) і створюються умови для розвитку карієсу, некарієсогенних уражень та захворювань пародонту.

Тож, маю декілька таких слушних тез, стосовно стоматологічного лікування у вагітних. Уся інформація перевірена клініцистами та науковцями неодноразово і результати опубліковані у ведучих стоматологічних виданнях світу. Посилання на джерела надавати не буду, бо я навчаю пацієнтів, а не лікарів. Любі колеги, вибачайте.

Відкладання планового стоматологічного лікування під час фізіологічної (нормальної, не обтяженої) вагітності не виправдане. Карієс, його ускладнення та захворювання пародонту спричиняються часто опортуністичною інфекцією ( тобто, тією флорою, що зазвичай співіснує з нами в роті).

Наслідки нелікування активної інфекції під час вагітності переважають можливі ризики, пов'язані з більшістю ліків, необхідних для стоматологічного лікування. Тобто, НЕ ЛІКУВАТИ інфекцію ШКІДЛИВІШЕ для плоду, НІЖ ДІЯ ЛІКІВ, що використовуються для лікування.

Парадонтологічне лікування і невідкладна стоматологічна допомога не пов'язані з підвищеним ризиком виникнення серйозних несприятливих медичних ускладнень вагітності. Тому ці процедури вважаються безпечними.

Стоматологічна допомога, включаючи використання рентгенограм (особливо візіографа), знеболювальних засобів і місцевої анестезії безпечне протягом всієї вагітності.

Якщо так сталося, що майбутня мама не встигла себе підготувати до вагітності і виникла потреба у санації (лікуванні), найбільш сприятливі/несприятливі строки надання планової допомоги вагітним такі:

I триместр - можна надавати невідкладну допомогу (гострий біль, травма тощо). Самий несприятливий строк 3-6 тижнів та 12 тиждень ( несприятливість пов'язана із підвищенням рефлекторної збудливості матки). I триместр, це коли всі життєво важливі органи активно ростуть і формуються. Це дуже тендітна стадія розвитку плоду. В цей період, дуже важливо приділяти більше уваги дієті та гігієні порожнини рота.

II триместр - обережно з лікуванням на 13-14 тижні вагітності, а найсприятливіший період для пародонтологічного лікування на 14-20 тижні. Найсприятливіше на 25 тижні вагітності. II триместр найбільш підходящий час для стоматологічного лікування. Також можна проводити планове лікування, якщо його неможливо відкласти до народження дитини.

III триместр - краще лікуватися у першій половині триместру, крім 31-32 тижня. Бути обережними у другій половині триместру, особливо на 39 тижні. III період незручний період для вагітних пацієнток в цілому із-за великого животика, особливо незручно лежати на спині і може розвинутись гіпотензивний синдром ( лежачи на спині під вагою плоду передавлюються черевні магістральні судини, до головного мозку не потрапляє кисень і може бути запаморочення та втрата свідомості). Лікування на цьому етапі має бути обмеженим тільки надзвичайними станами у порожнині рота. Невідкладний стан - це наявність болю (пульпіт, періодонтит, абсцес), інфекції, яка може легко поширитись у кровотік від інфекції може підвищитися температура, що негативно впливає на клітини, що розвиваються.

На разі все. Далі буде. Завжди з Вами Христина Кисляк .

Comments


bottom of page