top of page

Чи достатньо Ви знаєте про анестезію?

Оновлено: 29 лип. 2021 р.


Частина 2

Сьогодні мова піде про місцеве ін’єкційне знеболення , яке найчастіше використовують у стоматології. При цьому знеболюється орган чи частина органу із збереженням свідомості пацієнта. Знеболювальна ділянка перестає відчувати біль, температуру та частково тактильні відчуття. Я не буду описувати усі види, методики та техніки проведення ін’єкційного знеболення, бо то є інформіція для лікарів. Я хочу зупинитися на тих моментах, які часто хвилюють пацієнтів.


Наразі використовують анестетики 4 та 5 покоління які забезпечують мінімальний ризик для пацієнтів, бо, в першу чергу, призначені для дітей, вагітних, матерів, що годують груддю, осіб літнього та похилого віку, та пацієнтів із супровідною патологією. У них ( у анестетиків) низька системна токсичність, висока толерантність, тривалий період знеболення, швидке виведення з організму.

Виконується ін’єкційне знеболення спеціальним металевим карпульним шприцем, який є багаторазовим. Після кожного використання його обов’язково знезаражують (дезінфекція), миють (передстерилізаційна очистка) та стерилізують у спеціальних пакетах у автоклаві. В цей шприц вставляється одноразова карпула з анестетиком та прикручується одноразова тоненька голка. В залежності від виду анестезії та місця вколу вибирається довжина голки. На вибір анестетика (рідини в карпулі) та його концентрації впливає вік пацієнта , наявність чи відсутність у нього загальносоматичних захворювань (серцево-судинних захворювань, рівень кров’яного тиску, цукровий діабет), вагітність, годування груддю тощо.

Вагітність та годування груддю не являється протипоказанням до ін’єкційного знеболення, бо ризики від запального процесу і інфекції можуть бути набагато вищими, ніж від дії анастетика. Анестетик не проникає через плаценту, та не слід забувати, що, все –таки безпечним періодом для лікування вважається 2 триместр вагітності. Завдяки короткочасному розпаду та швидкому виведенню з організму анестетик практично не потрапляє в грудне молоко.


Як підготувати себе до анестезії ? Тут є кілька ключових моментів зі сторони пацієнтів, які якісно впливають на ефективність анестезії у останніх:

- Бути ситим (тобто, поїсти перед візитом)

- Не вживати алкоголь «для сміливості» перед візитом, не вживати алкоголь мінімум за добу до візиту (бо алкоголем викликаються зміни перебігу анестезії в непрогнозованому напрямку, судини розширюються – виникає ризик кровотечі, припиняється дія анестетика).

- Якщо зуб болить раджу за годину до візиту прийняти таблетку нестероїдного протизапального препарату.

- Відмінити візит, якщо маєте симптоми застуди, грипу чи іншого інфекційного захворювання.

- Якщо хвилювання і страх надто сильні – приміть на ніч екстракт валеріани, новопасит тощо.

- Жінкам не варто планувати візит під час місячних: вважаєтья, що в цей період жінки більш схильні до стресу і змінюється сприйнятливість до лікарських препаратів, підвищується ризик кровотечі.

- Чесно і зповна відповісти на запитання лікаря , бо відповіді вплинуть на вибір анестетика (ліки, які приймаєте, чи приймали недавно; наявність алергії, в тому числі на пильцю та латекс;, проблеми зі здоров’ям, вагітність, годування груддю; вказати, чи робилась раніше анестезія, якщо так, то чим).


Останнім часом набуває популярності лікування зубів під седацією. Седація -це внутрішньовенне введення ненаркотичних снотворних препаратів, які викликають поверхневий сон. Коли людина дрімає, з ним можливий легкий контакт: життева важливі рефлексм і функції організму зберігаються, пацієнт реагує на прохання лікаря. Седація обов’язково супроводжується місцевою ін’єкційною анестезією, щоби знеболити саму зону роботи. Великий плюс седації в тому, що вона дозволяє збільшити час лікування до 3,5 – 4 годин, при чому без стресу для пацієнта, з легким пробудженням і відсутністю неприємних наслідків після нього. Із протипоказань можна назвати вагітність - бо дія препаратів на вагітну і на плід до кінця ще не вивчена.

На цьому все. Завжди з Вами Христина Кисляк.

Останні пости

Дивитися всі

Comments


bottom of page