top of page

Чи достатньо Ви знаєте про анестезію?

Оновлено: 29 лип. 2021 р.
Частина 1

Що таке анестезія? Дослівно з грецької – це повна втрата чутливості у зв’язку з відновлювальною блокадою функції чутливих нервів. Простою мовою – це знеболення, знечулення органу чи частини органа для безболісного проведення певної маніпуляції. Щодо «АбезбАліванія» - це не до мене, а до туроператорів, які займаються путівками до Балі.

Загальне знеболення - наркоз - це тотожні поняття. Не коректно казати «загальний наркоз» – або наркоз, або - загальне знеболення. ‼️«Місцевого наркозу» не буває! Наркоз = загальне знеболення (із виключенням свідомості, людина спить), ін’єкційне, чи вдихання спеціального газу, використовується для складних втручань у хірургічній практиці, у дорослих із дуже лабільною психікою, в дитячій практиці у маленьких діток із множинним карієсом та ін. Сучасні препарати для наркозу мають короткий період напіврозпаду, що дає змогу одразу після втручання відправляти пацієнтів додому і не потребують госпіталізації в стаціонар.


Місцеве знеболення – знеболення частини тіла із збереженою свідомістю. Орган чи частина органу втрачає больову та температурну та частково тактильну (доторкування) чутливість. Найчастіше використовується аплікаційне та ін’єкційне знеболення.


Аплікаційна анестезія (синоніми: поверхнева, термінальна, контактна) проводиться методом змазування, змочування, розбризкування анестезуючої речовини частіше на слизову оболонку порожнини рота. Це може бути розчин аерозолі, мазь, емульсія, паста, гель, дисперсні таблетки, жувальні гумки. У більшості з них приємний смак. Одночасно із знеболювальною дією, має антисептичну дію. Ця анестезія діє швидко, бо моментально всмоктується, але поверхнево, бо має справу із поверхневими рецепторами болю. Практика показує, що краще анестезуються м’які тканини порожнини рота (слизова оболонка), ніж тверді (тканини зуба).


Використовують її для того, щоби - промити ранки на слизовій, - знеболити місце вколу ін’єкційного анестетика, - знеболити ясна перед встановленням клампа ізолюючої системи кофердам/робердам, - при наявності блювотного рефлексу знеболити слизову оболонку піднебіння або під’язичного простору для проведення внутрішньоротової рентгенограми, - знеболити слизову при знятті відбитків щелеп, - промити парадонтальні кишені при наявності парадонтиту, - встановити ретракційнну нитку між ясном і зубом, - зняти над’ясенні та під’ясенні зубні відкладення , - видалити рухливі тимчасові зуби у діток із змінним прикусом - знеболити слизову оболонку рота при прорізування зубів у немовлят тощо.

Тобто, при поверхневих маніпуляціях.


Про ін’єкційне знеболення розповім у наступному пості. Наразі, завжди з Вами Христина Кисляк.

Comments


bottom of page