top of page

Чим чистити зуби? Щітки. I

Оновлено: 29 лип. 2021 р.
Чим і як чистити зуби? Набір засобів і методів чищення зубів у певному віці для певних станів є різний. Цей набір підбирається, назначається та коригується лікарем індивідуально на консультації чи під час лікування. Так склалося, що від чистоти, а значить здоров'я ротової порожнини напряму залежить здоров'я усього організму. Це варто усвідомити так само, як ми донедавна усвідомили, що взагалі МИТИ РУКИ важливо ПРАВИЛЬНО, і що ВАЖЛИВО мити руки.

Так от, запускаю цикл порад з гігієни порожнини рота.

Почнемо з зубних щіток.

Всім відомо, що є щітки мануальні (звичайні), електричні та звукові. Мене часто питають, яку ж щітку обрати? Яка краща? Я не буду робити обзори щіток, що у нас є на ринку аби не робити нікому реклами, я не продаю щітки. Я, лишень, акцентую увагу на технічних характеристиках щіток, і на що звертаю увагу я при виборі щітки собі і своїй родині.

Сьогодні розглянемо мануальні щітки. Для початку, варто згадати, що за жорсткістю щітки є м'які, середньої жорсткості та жорсткі. Коли і якої жорсткості щітку обрати?

Жорстку щітку добре використовувати, коли є знімні конструкції протезів, знімні ортодонтичні пластинки чи будь які капи і чистити нею протези, пластинки і капи, а не зуби, бо щетина надто жорстка для емалі будь якого віку зубів, до того ж, вона сильно подразнює ясна. До слова, для знімних конструкцій краще використовувати спеціальні щітки - в них передбачені різної довжини та ширини щетинки на обох сторонах голівки щітки, які зручно і швидко очистять конструкцію з усіх сторін, включаючи різні заглиблення.

Щітку із середньою жорсткістю варто використовувати тим, у кого немає діагностованих проблем з емаллю та яснами, у кого санована порожнина рота, завершене лікування зубів і ясен і порожнина рота прирівнюється до здорової. У кого відкорегована техніка чищення зубів, зокрема мануальний захват щітки, рухи щіткою та тиск на неї.

Мої вимоги до щітки ( стосуються до щіток з будь якою жорсткістю):

головка щітки має бути невеликою, до 2 см і менше, щоби було легко вичищати задні бокові зуби, особливо верхні.

Щетина має бути рівною, без силових виступів, щетинки мають стояти в одному напрямку, щетина має бути густою.

Не люблю, коли є якісь гумові вставки - вусики, чашечки - при щоденному використанні і сильному тискові, який складно проконтролювати на мануальній щітці, можна досить сильно пошкодити емаль зубів, особливо в пришийкових ділянках.

Головка щітки має бути стабільно фіксованою у шийці щітки до рукоятки (не коливатись від найменшого натискання). Це допомагає контролювати тиск на щітку.

Ну, і зручна, не слизька ручка щітки.

М'яку щітку варто використовувати тим, у кого діагностовані проблеми з емаллю зубів та яснами - на етапі їх лікування. М'яка щетина стане в нагоді при підвищеній чутливості емалі, при запалених яснах, щоби не подразнювати болючі точки при чищенні зубів і ніжно вичищати м'який наліт та залишки їжі з пришийкових ділянок.

Відразу згадаю за монопучкові щітки, у яких щетинка є рівною або зкошеною конусоподібно. Слід зауважити, що щетина в них жорстка. Так от, при захворюваннях ясен в нагоді стане монопучкова щітка із зкошеним кінчиком, яка обережно вичистить наліт біля, та з під ясен. Та є один нюанс, є правила користування нею: як тримати та як рухати по зубу. Цьому можна навчитися під час консультації.

Є щітка для тих, у кого є брекети. Вона має щетину середньої жорсткості, або м'яку. І має два рівня щетини - по краях вища, посередині - нижча - проріз у щетині для брекетів. До того ж, в нагоді брекетчикам стануть вище згадані монопучкові щітки, що допоможуть вичистити зуби з під дуги.

Зараз, в основному, щітки виготовляють із штучної щетини, що мають заокруглені кінчики, аби не подразнювати тканини зубів та ясна. Щітки із натуральної щетини я не зустрічала, але, якщо вони є - не варто їх обирати, через те, що у натуральної щетинки є серединний пустий канал, де можуть збиратися бактерії, поверхня її пориста, із заусенцями, що полегшує травму слизової оболонки. Жорсткість цих щетинок висока. Є ЕКО щітки. Так от в них ЕКО ручка з голівкою, а щетинки штучні.

Окремо про дитячі зубні щітки. Вони всі є з м'якою щетиною. Вибирати їх варто в залежності від віку. На упакуванні завжди зазначено вік. Контролювати чищення зубів у дітей варто до 12-13 річного віку, поки добре закріпиться звичка чистити зуби. Як саме: дитина чистить сама свої зуби, а потім хтось з батьків дочищає своєю рукою зубки своєї дитини. У 10-12 років можна скористатися таблетками чи рідинами для виявлення нальоту на зубах. І чистити доти, поки не вичиститься наліт.

Яка би не була щітка, мінімум раз у три місяці варто проводити її заміну, бо щетинки зношуються, зтираються, вкорочуються, розтріпуються, на дні головки залишається товстий шар невимитої пасти з бактеріями. Якщо було лікування, особливо множинне, зубів чи ясен, після лікування варто замінити щітку, рекомендовану лікарем.

Яким методом чистити - рухи щіткою - тут варто показати на практиці. Приходьте зі своєю щіткою - влаштуємо майстер клас по чищенню зубів. Найкраще вдається чистити методом Баса, який є еталоном чищення за ВООЗ, є в рекомендаціях АDA та МОЗ.

Завжди з вами Христина Кисляк.

Comments


bottom of page