top of page

Чим чистити зуби? Зубні пасти. V

Оновлено: 29 лип. 2021 р.
1. Карантинне літо добігає кінця… На порозі карантинна осінь… Я трохи "випала" на певний час із соціальних мереж. Тепер повертаюся, і продовжую вести свій пояснювальний цикл про догляд за зубами!

Отже, ЗУБНІ ПАСТИ! За них розмова буде довга, та розібратися в тому варто, бо "пілюлі" від карієсу немає, "чарівної пасти" теж. Є знання про основи гігієни порожнини рота та вміння втілити то у практиці. Мене завжди питають, яку зубну пасту ви порадите, яка найкраща? Моя відповідь - немає найкращої! Бо одному підходить ця, а другому інша, а третьому вона взагалі не підходить чи не подобається))). І зараз в мене полетять іскри продавців зубної пасти, бо не кажу, що їх паста най-, най-, най!

Спробую пояснити! Для початку дуже важливо розуміти, які є складові будь-якої зубної пасти? На що звертати увагу? Чи це істотно?

1. Макро- та мікроелементи, завдяки яким проходить очищення зубів від нальоту та залишків їжі - дикальцій фосфат, крейда, натрію метафосфат, гідроокис алюмінію, двоокис кремнію тощо - це тверді частинки, що полегшують зчищати наліт із зуба. Можна і без них, але з ними ефективніше, і вони є основною складовою пасти.

Від цього компоненту залежить RDA (Radioactive Dentin Abrasion), прошу звернути увагу, - індекс абразивності пасти, тобто, наскільки дрібними чи крупними є часточки, що саме зчищають наліт. Або, наскільки зубна паста здатна руйнувати структуру емалі внаслідок механічної дії (тертя по зубу).

Відповідно : 0 - 70 низькоабразивні, 70 - 100 середньоабразивні, 100 - 150 високоабразивні, 150 - 220 дуже висока абразивність.

Усі пасти з масмаркету чи простодоступні до споживача мають абразивність 0-100, тому безпечні для твердих тканин зуба і можуть використовуватися щоденно.

Професійні зубні пасти, що є на столику у стоматолога, мають високу чи дуже високу абразивність, тому використовуються тільки кабінетно на прийомі, бо потребують спеціальних знань та навичок у використанні.

2. Антимікробні компоненти (що їм приписують лікувальну дію) - хлоргексидин, триклозан, ферменти, рослинні компоненти, БАДи тощо. Допомагають працювати із зубною органічною плівкою - розчиняти її (ферменти), діяти на бактерії (антисептики) - руйнувати стінку бактерії, інактивувати їх.

3. Домішки, що впливають на органолептичні відчуття - смакові домішки, ароматизатори, харчові барвники тощо не є істотною перевагою, але приємно, коли паста смачна.

4. Компоненти, що піняться (тензиди, лаурил сульфат до 2%) без яких паста не виконує свою очищувальну функцію якісно.

5. Карієсрезистентні домішки - дуже суттєво! - сполуки фтору - амінофториди, фторид натрію, монофторфосфат натрію, фторид олова, фторинол, кальцію, фосфору, гідроксиапатити тощо.

Кількість фтору має бути не більшим 15% від загального складу пасти: у дитячих пастах віком 3-6 років 200-500 ppm, 6-18 - 1000ppm дорослих 1450 ppm.

6. Замінники цукру - ксиліт (до 10%), до того ж, ксиліт активно діє на карієсогенні бактерії.

Про склад зубних паст, думаю, зрозуміло все. Укупі, всі ці складники діють на залишки їжі, органічну плівку на зубах та бактерії. Секрет у тому, що, аби всі вони подіяли так, як "пише реклама" потрібно чистити зуби щонайменше 2-3 хвилини. Тільки за цей час складники розчиняються у слині і стають активними, тільки тоді є користь із зубної пасти.

На сьогодні досить. Далі ще буде.

За подробицями - на консультації. Завжди з Вами, Христина Кисляк

1 перегляд0 коментарів

Commenti


bottom of page