top of page

Чим чистити зуби? Електричні щітки. II

Оновлено: 29 лип. 2021 р.
Продовжуючи блок про чищення зубів, сьогодні, у День Здорових Ясен, мова піде про електричні зубні щітки.

Електричні зубні щітки давно заповнили ринок та потрапили до ванної кімнати споживача. Стоматологи радять, комусь хочеться самому спробувати. Наразі, їх є дуже багато, як зорієнтуватися у виборі девайсу із користю для себе і для всієї родини?

На початок, зубна електрична щітка - це прилад, який очищає зуби, ясна та язик за допомогою механічного руху щетинок. Ця щітка ретельно вичищає по окремо кожен зуб і частково простір між зубами. Тому розмір її головки менший, ніж у мануальних щіток: для діток не більше 25 мм, для дорослих - 30 мм.

За принципом роботи, електрощітки бувають: зворотньо - обертальні, пульсуючі, звукові та ультрозвукові.

Зворотньо - обертальна дія щітки імітує чищення мануальною щіткою. Головка насадки рухається вверх - вниз або, частіше, напів обертається навколо своєї осі. Кількість обертів може бути від 5 000 до 18 000, в залежності від моделі і виробника. Чим більше обертів, тим краще і швидше очищується поверхня зубів від нальоту та залишків їж та менше часу іде на чищення.

В деяких сучасних моделях добавлений одночасно із зворотньо - обертальною дією режим пульсації, або він є окремим режимом. Суть полягає в тому, що передаються коливання від насадки до щетинок, останні швидко переміщуються по зубам на пару міліметрів у горизонтальному напрямку - гарний масаж для ясен.

Звукові щітки працюють на частоті до 20 000 Гц, вони здатні здійснювати до 2,4 млн. рухів у хвилину. Її дія досить відчутна по звуку і по вібрації. Ультразвукові щітки працює на частоті вище 20 000 Гц. Ці щітки майже беззвучні у своїй роботі.

Звукова хвиля звукових та ультразвукових щіток здатна проникати до 4 мм углиб м'яких тканин, що дає краще чищення ясеневої борозни, краще "вибивається" їжа із міжзубних проміжків.

П'єзоелектричний перетворювач хвиль може знаходитись в головці щітки або в корпусі. Суть роботи звукових та ультразвукових щіток полягає в тому, що наліт вичищається не тертям щетинок об емаль, а ніжною вібрацією щетинок під дією звуку. Ця вібрація передається на поверхню нальоту, залишків їжі, вони теж починають вібрувати і "вибиваються".


Усі електричні щітки використовують енергію внутрішнього джерела живлення. Це може бути знімний чи незнімний акумулятор, або пальчикові батарейки (часто, у дитячих щітках).

У будь якій щітці з акумулятором є індикатор розряду, що дозволяє слідкувати за роботою девайсу. У щіток із незнімним акумулятором, із часом, ємність акумулятора знижується, його приходиться частіше заряджати, і поміняти немає змоги - треба міняти щітку. Тому у виграші щітки із знімними акумуляторами, які при потребі можна поміняти, сама щітка залишається тою самою.


У більшості щіток немає зовнішніх роз'ємів і контактів, їх корпус герметичний, тому безпечно користуватися у душі чи ванній.


Для зручності, в деяких моделях є таймер часу, звукові чи вібро - сигнали про завершення чищення сегменту.

Та яка би не була щітка, варто пам'ятати, що зміна насадки (самої щітки) відбувається раз на три місяці. Так само, як і мануальної щітки


Коли ж застосовувати електричну? По перше, лікар - стоматолог консультує, оцінює гігієну порожнини рота, стан зубів та ясен, наявність реставрацій тощо, бачить і оцінює здатність пацієнта до якісного чищення своїх зубів. Електрична зубна щітка не панацея від усіх зубних хвороб, важливо правильно її застосовувати і в свій час. По друге, варто звернути на неї увагу коли

  1. відкладається масивний приясеневий наліт на зубах,

  2. всі зуби відносно рівні, немає патології прикусу,

  3. присутня добра і правильна техніка чищення зубів

  4. немає тріщин на емалі або їх мінімальну кількість

  5. є довготривале тимчасове протезування, є багато композитних реставрацій зубів (пломб).

Електрощітку можна поєднувати з мануальною щіткою. Наприклад, вранці чистити мануальною, ввечері - електричною.


Не бажано використовувати електричну щітку при наявності клиновидних дефектів, ерозій емалі та рецесії ясен, при тонкому біотипові ясен, при рухливості зубів, відсутня правильна техніка чищення зубів, складні аномалії прикусу зубів, підвищена чутливість (гіперестезія) зубів на фоні патологічного стирання та тріщин емалі,

часті стоматити різного походження на слизовій рота.


На разі все. Якщо виникли запитання пишіть. За подробицями - на консультації. Завжди з Вами, Христина Кисляк.

Останні пости

Дивитися всі

Comments


bottom of page