top of page

Секрети чищення зубів

Оновлено: 29 лип. 2021 р.
Ще раз про чищення зубів.

Коли я навчалась в медуніверситеті, на кафедрі дитячої стоматології я вперше зіткнулась із різними методиками чищення зубів, а їх було стільки!!! За авторами, за номерами, за різними назвами. Це було, наче, якесь откровення. Ми, студенти, відчували себе розгубленими від того, що по перше, не знали до цих пір про ці важливі речі. По друге, важко було вибрати, яким же способом чистити зуби!!!

Зараз, коли я вже лікар з багатющим досвідом, я прийшла до певних висновків, щодо всіх цих методик чищення зубів. Підсумовуючи, можу сказати, що є базові правила щодо тривалості чищення, рухів щіткою, розвиток мануальних навичок - володіння власною кистю руки. А в якому порядку, з якої сторони, під яким кутом починати чищення - то другорядне.

Всім відомо, яка би не була крута зубна щітка, все одно залишаються недочищені ділянки в роті, тому без додаткових засобів не обійтись. Та про це трохи згодом.

ЯКІ Ж СЕКРЕТИ ЧИЩЕННЯ ЗУБІВ?

1. Рухи щіткою. Мають бути різні рухи щіткою по зубам, в основному: "вимітаючі", колові, та прямонаправлені. "Вимітаючі" та колові рухи бажано виконувати повільно з найменшим тиском - по боковим поверхням зубів (щічним, губним,піднебіннии, язичним), прямонаправлені виконуються інтенсивно - по жувальним поверхням. Не варто прикладати силу всієї руки від плеча, при цьому, в основному, має працювати кисть руки і частина руки від ліктя. Це стосуєттся мануальної щітки. У електричних та звукових зубних щітках вмонтований датчик тиску. Щітка попередить, якщо на неї сильно тиснути.

2. Рот тримати закритим чи відкритим? Часто в рекламі, яку наслідують пацієнти, можна побачити людей, що чистять зуби усміхненими в усі 32 і що задивляються при цьому на себе, на свої зуби, у дзеркало. Що ж в реальності? Забризкане дзеркало, передчасне випльовування порції пасти, неефективність останньої, бо була передчасно евакуйована. При чищенні зубів рот варто тримати закритим! Не для того, щоб було чисте дзеркало. При потраплянні зубної пасти до рота починає активно виділятися слина, яка збирається потроху розмішується з пастою, вступає з нею у хімічну реакцію, а через 2-3 хвилини із тої самої пасти виділяються такі потрібні зубам та яснам активні речовини.

БОНУС - Вам не обов'язково стояти перед дзеркалом: рот закритий, повільно чистячи зуби можна зробити якусь невеличку справу - полити квіти, перевірити пошту, месенджери))). При необхідності, можна спльовувати, якщо надто багато спіненої пастою слини в роті буде. Та, якщо тренуватись, то сили і волі вистачить на 2-3 хвилини.

3. Все гарно сплюнути і сполоснути водою, після можна ще трошки пройтися щіткою у відомих "проблемних" місцях.

4. Є спеціальні скребки для язика - почистити та промасажувати язик!

5. Знову сполоснути водою, або, що я дуже люблю, промити проміжки між зубами за допомогою іригатора.

6. Тепер, УВАГА! Тим, у кого є діагностовані проблеми з яснами, або є вікові зміни ясен - на кшталт, опускання ясен донизу/доверху у пришийковій ділянці, після чищення зубів та язика, варто додатково пройтися у міжзубних проміжках МІЖЗУБНИМ (інтердентальним) ЙОРШИКОМ певного калібру, в залежності від розміру міжзубного трикутника. А вже потім промити проміжки ірригатором.

7. На самий кінець - активно прополосніть рот ополіскувачем. Тримати його в роті варто 30 - 60 секунд в залежності від виробника. При цьому активно рухати щоками, щоби у роті відбувся справжній залп чистоти!

За флосс зараз не згадую. Останнім часом не рекомендують ним користуватися регулярно. Особливо тим, у кого є іригатор і тим, хто чистить міжзубні проміжки йоршиком. Флосом легко можна зруйнувати чи пошкодити міжясеневий сосочок.

Вуаля! Зуби язик та ясна чисті і захищені. Пам'ятайте, чищення зубів має бути 2 рази на день через 15-20 хвилин після їжі. Засоби догляду - щітки, йоршики, варто змінювати раз у квартал, пасти та ополіскувачи - по закінченню тобика чи флакона - змінювати виробника.

Знаю, що знову багато. Знаю, що багато всього потрібно для зубів. Та, Ви ж розумієте, що ми стаємо старшими , і потребуємо більшого догляду за зубами. Профілактика цінніша за лікування. Маю надію, що нові покоління людей вже будуть навчені ции простим правилам і будуть мати менше проблем із зубним здоров'ям.

У мене все. Завжди з Вами Христина Кисляк.

Comments


bottom of page