top of page

Ризики стоматолога

Оновлено: 27 лип. 2021 р.Я маю багато знайомих, які дуже дивуються тому, що стоматологи" не хочуть, чи бояться" працювати у період карантину. У той час, коли заборонили роботу кафе, ресторанів, косметичних салонів і салонів краси, ринків тощо з метою обірвати способи передачі інфекції, ми, стоматологи, маємо працювати у звичному режимі, бо у всіх карантин і дуже зручно, бо багато часу є на лікування зубів.

Я дуже люблю свою роботу, і тому дуже добре усвідомлюю ризики, з якими я стикаюсь на работі кожного разу та наслідки, які можуть виникнути у період епідемії, будь - якої. На разі це Covid - 19.

Хочу детально пояснити, чого боятися і мені і Вам на прийомі у стоматолога. Причиною максимальної небезпеки для стоматологів та їх асистентів полягає у специфіці їх роботи і ризик інфікування будь - яким збудником і складає 99,99%, вірусами легше, бо вони менші. Ця специфіка полягає у роботі на відстані 30-50 см від ротової порожнини. Людина, відкривши рот, продовжує дихати : хто через рот, хто через ніс. Повітря, що видихається - зволожене і тепле, тобто, повітря містить невидимі оку крапельки вологи, в яких можуть бути віруси. Наприклад, уявіть, коли взимку легко видно пар з рота при диханні, бо навколишня температура нижча від температури всередині тіла. Або похукайте собі в долоні - вони стануть вогкими. Тобто при відкриванні рота утворюється невидимий аерозоль, який розлітається навкруги на 1-3 метри. Пошарьтеся в і-неті, де є багато відеороликів на тему дихання і чихання. Цей аерозоль містить в собі все, що співживе в тілі людини - в першу чергу, віруси, бо вони дуже маленькі і легенькі.

Йдемо далі. Коли стоматолог працює турбінним накінечником, мікромотором, ультрозвуковим скалером (ці девайси працюють під приводом подачі повітря, накачаного компресором і води для охолодження, бо при роботі бора чи щітки відбувається неймовірне тертя і як наслідок - нагрівання) дрібнодисперсний аерозоль із води та слини посилюється в рази. Ніякий пилесос чи слиновідсос не в змозі забрати весь цей аерозоль. Ізоляція кофердамом зменшує контамінацію (забруднення) але не захищає від нього. Можливо, хто спостерігав картинку, коли промінь сонечка освітлює улюбленого лікаря, який схилився над Вами і його обличчя просвічується у хмарі дрібних бризків - зачаровує! Цей аерозоль легко проникає через звичайну хірургічну маску з першим же подихом лікаря, як ліки при інгаляції. Так, маска частково затримує крупні молекули і частинки лише на 63- 80% за останніми даними. Стоматологи додатково одягають окуляри та щитки. Цей захист дає нам думати, що ми захищені, але насправді - ні. Ризик інфікування залишається 37-20%. Тобто, якщо людина інфікована на Covid -19( чи будь - що інше) із симптомами чи вона може бути носієм інфекції без симптомів захворювання - стоматолог має дуже високий процент ризику інфікування від пацієнта. Стоматологи, як ніхто, найбільше зустрічається з подібними атаками на власному прийомі пацієнтів, навіть за звичайних умов, не епідеміологічних. Та до більшості збудників ми адаптовані, бо вони є неспецифічними. Нерідко, після активного профілактичного чищення зубів від масивних зубних відкладень у пацієнта, лікар чи асистент можуть мати ознаки ГРВІ, чи, навіть, і сам пацієнт. Бо, у процесі чищення, в аерозолі, що виникає, знаходиться незчисленна кількість збудників різного тиру, які частково вдихаються пацієнтом, і лікарем, і асистентом. Тому, періодичне, дисципліноване, завчасне професійне чищення зубів - то запорука здоров'я не лише рота пацієнта!

Йдемо далі. Уявімо, що вірус Covid - 19 таки проник до лікаря. Інкубаційний період Cоvid -19, у найменшому, становить 14 днів. Симптомів захворювання немає, а стоматолог продовжує прийом. Він може бути в масці, яка фільтрує вдих, та не видих, може сидіти у крутому респіраторі з 3 - ім ступенем захисту із фільтром, який працює як клапан, на вдосі - закривається, вдихи здійснюється через тканину, на видосі - відкривається. Стоматолог видихає, з током повітря вилітають віруси від стоматолога і пацієнт люб'язно вдихає ці віруси до себе. Тому, поверх робочого респіратора рекомендують одягати ще і маску. І маска, і респіратор працюють тільки в сухому середовищі. При зволоженні ці штуки перестають "дихати", зникає їх електростатична здатність утримувати забруднення на мембрані. Із вище сказаного зрозуміло, що на прийомі у стоматолога сухого середовища мало (аерозоль + власне дихання). Маску і респіратор без клапана варто змінювати кожні дві години, бо вони зволожуються, респіратора із клапаном вистачає на 8 годин за умови, що лікар працює з одним пацієнтом. Тобто, до кожного нового пацієнта стоматолог має одягнути все нове - і маску, і респіратор. За теперішньою вартістю респіраторів і масок та їх нестачею (немає, чи безліч підробок, які зовсім не працюють, як тканинні дизайнерські)) - якось дуже цікаво виходить працювати. До собівартості можна додати весь спецодяг стоматолога та асистента, який, за правилами потрібно змінювати до кожного пацієнта в таких умовах, і поточну спецобробку всього кабінету, не лише крісла та інструментів.

Задля експерименту, одягніть на себе шапочку із тканини, що не дихає, респіратор, окуляри чи щиток, поверх хоча би, халат із тої самої тканини, що і шапочка чи комбінезон, поверх ще маску, і ще одну шапочку, дві пари рукавичок, як потрібно. Порухайтеся, походіть, присядьте і відчуйте, як "зручно і комфортно" , і подумайте про лікарів і медсестер, що працюють на "передовій". Більшість і в одній масці не можуть дихати - висовують свій ніс, і шкода, бо в період дефіциту масок - скільки їх таких пошкоджено задарма?

Після вищесказаного, думаю, буде зрозумілим, чому стоматологи "не хочуть працювати" у період епідемії. Ми найбільше з усіх лікарів наражаємось на небезпеку і легко можемо її розповсюджувати. Ми теж люди і у нас є свої сім'ї : чоловіки, дружини, діти, родичі. Тому, на період карантину, прийняте рішення приймати пацієнтів лише з невідкладними станами, які мають загрозу життю людини, тільки для полегшення стану.

А ще - мораль - ліпше всього, лікувати зубки вчасно, коли лікар рекомендує. Ті, хто двічі на рік проходить обстеження у стоматолога, найкраще знають свій стан ротової порожнини. Підтримуючи рот у задовільному стані вчасно - це запорука виникненню ургентних ситуацій у більшій своїй масі.

І ще одне, пост написаний з метою просвіти пацієнтів, не лікарів, з метою виявлення більшої поваги до тих, хто завжди поруч тоді, коли "болить і не можу їсти"!

Маю надію, що всі здорові. Бережіть себе. Завжди з Вами Христина Кисляк .

За подробицями - на консультації.

Останні пости

Дивитися всі

Comments


bottom of page