top of page

Прорізування тимчасових зубів

Оновлено: 29 лип. 2021 р.Нещодавно, я була свідком історії, в якій стурбована мама хвилювалась про те, чи вчасно випадають тимчасові зубки у її дитини, коли чекати прорізування нових, коли чекати випадіння наступних тимчасових зубів. Мені здавалося, що в наш інформативний час, коли виникає якесь запитання, то дуже легко знайти будь яку інформацію: не потрібно йти в бібліотеку, перечитувати купу книжок. Досить лише сказати : "гугл, скажи…", посвайпити трошки по екрану і потрібна відповідь є. Виявилося, що то є складним завданням, мало того, по цій темі існує величезна прогалина і якісь викривлені знання, тому я відчуваю необхідність заповнити інформацією цю прогалину у одному, зручному місці. Далі піде інформація, важка для читання. Знаю, що багатьом буде нецікаво і нудно її сприймати, бо довгі тексти "напрягають", хочеться швидкого, кліпового сприйняття. Тому маю надію, що мої читачі наберуться терпіння і дочитають))).

1. Коли формуються зуби у дітей? Які строки прорізування постійних та випадіння тимчасових (молочних) зубів?

Закладка (формування) тимчасових зубів відбувається на 5-6 ТИЖНІ вагітності! Увага!!! Акцентую, 5-6 ТИЖДЕНЬ вагітності, часто так буває, що не всі майбутні мами впевнені, що вагітні, а тимчамові зуби в дитини вже є! Закладається 20 фолікулів - по 10 на кожній щелепі.

Закладка постійних зубів відбувається на 5-6 МІСЯЦІ вагітності і закладається 16 зачатків постійних зубів - по 8 на кожній щелепі. Тобто, дитина при народженні має всередині щелепи вже два комплекти зубів із 36-ти зачатків - 20 тимчасових, 16 постійних. Що це значить? А значить це те, що дуже важливо, як протікає вагітність : токсикози, куріння, алкоголь, наркотики, перевтома, стресси, прийом медикаментів, навколишнє оточення...добавляйте сюди все, що самі захочете. Бо все це прямо чи опосередковано впливає на закладку і формування зубів, генетика при цьому відіграє дуже низький відсоток і на неї не варто списувати. Майбутня мама і її оточення несуть відповідальність за закладку і формування зубів.

2. Тепер про строки. Ознакою правильного прорізування вважається симетричність, парність і послідовність. Тільки при збереженні цих ознак можна міркувати про повне майбутнє стоматологічне здоров'я. Якщо зуби прорізуються не симетрично, не послідовно і не попарно, чекайте в майбутньому ортодонтичних проблем (проблеми з формуванням прикусу, як тимчасового, так і постійного). Зубки частіше всього починають прорізатися на нижній щелепі, потім на верхній у відповідні терміни. IV тимчасовий (перший тимчасовий моляр) і 11 постійний зуби найчастіше змінюють послідовність прорізування, тобто, можуть прорізатися спочатку на верхній, потім на нижній щелепі , як виключення (нумерацію зубів дивитись тут https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=143626149974425&id=100029811224366 )

В середньому у 5,5-8 місяців у немовлят з'являються перші зубки на нижній щелепі по її центру ( чи правий, чи лівий, тут вже є свої індивідуальні особливості), трохи згодом з'являються центральні різці на верхній щелепі.

У 8-12 місяців прорізуються нижні бокові різці, та верхні бокові різці. Вважається, що до року життя у дитини має бути вже 8 зубів, по 4 на кожній щелепі.

Індивідуальними особливостями прорізування можна вважати раннє прорізування - з 4 -5 місяців життя, та пізнє прорізування - після 8-12 місяців. Зуби можуть прорізуватись плавно послідовно, чи різкими скачками, чи одночасно усі разом.

Далі. У 12-16 місяців життя дитини (1 рік - 1 рік і 2-4 місяці) починають прорізуватися перші тимчасові моляри - жувальні зуби, тут, я вже про це згадувала, IV зуб може, спочатку, прорізатись на верхній щелепі, потім на нижній. Цей період може бути затяжним і продовжуватись до 20 місяця життя дитини (1 рік і 8 місяців).

У період з 16-20 місяців (1 рік і 4 місяці - 1 рік і 8 місяців) з'являється ікло (третій від центру зуб).

І наостанок , на 20 - 30 місяці ( 1 рік і 8 місяців - 2 роки і 6 місяців) прорізується другий тимчасовий моляр (другий жувальний зуб). Тобто, у дитини 2,5 років може бути повний комплект із 20-ти тимчасових зубів. Вважається нормальним, якщо прорізування затягнеться до 3,5 років. Це вже індивідуальні особливості. Якщо рано з'явилися перші зубки, то до 2 років, вже буде комплект, якщо пізно, то є час до 3,5 років і це є норма, і це є індивідуальними особливостями і генетикою.

На просторах YouTube я знайшла ролик, що демонструє прорізування тимчасових зубчиків.

Якщо виникли запитання, пишіть, чи приходьте на консультацію. Завжди з Вами Христина Кисляк.Останні пости

Дивитися всі

Comments


bottom of page