top of page

Прорізування постійних зубів

Оновлено: 29 лип. 2021 р.Прорізуванню постійних зубів передують певні ознаки, що мають спрогнозувати, як піде процес далі. Хитрість полягає в тому, щоби вчасно їх помітити, а помітити їх можна лише за умови частого заглядання дитині у ротик під приводом перевірити, як дитина чудово чистить свої зуби.

Десь у 4.5-5 років стає помітним, що з'явились проміжки між зубами це ознака росту щелеп, зачатки постійних зубчиків піднялися вгору і чекають на прорізування. Цей період і простий і складний одночасно, бо проява проміжків спереду нас тішить, а між бічними зубчиками завдає більше клопоту, бо там дитина не в змозі прочистити між зубами якісно самостійно і потрібна допомога батьків. Недочищання в цих ділянках небезпечне появою каріозних порожнин між зубами одночасно в обох зубчиках з обох сторін - дитина відмовляється від їжі, батьки дивуються, звідки стільки "дірок". Так от, в цьому віці бажано провести рентгенологічне обстеження - ортопантомограмму - оглядовий панорамний знімок, де видно одночасно верхню та нижню щелепи. І мати консультацію не лише дитячого стоматолога, а і ортодонта (лікар, який виправляє деформацію зубів). Цей знімок дасть змогу виявити, чи всі зачатки постійних зубчиків присутні, чи немає прихованого карієсу на контактних поверхнях зубів. Тобто, зорієнтує обох лікарів і батьків, як діяти далі, чого чекати.

Далі.

Прийнято вважати, що у віці 5-6 років першими з'являються шості зуби, перші постійні моляри. Вони не мають попередників, тому часто їх поява залишається поза увагою батьків. Та вони різко вирізняються на фоні решти зубчиків - великі, найбільші серед усіх, іншого кольору - з прозоринкою, в порівнянні із тимчасовими молочно - білими.

У віці 6 - 7 років починають замінюватися тимчасові центральні нижні різці, що прорізались першими, в свій час. Їх рухливість свідчить про те, що корінь розсмоктався. В цей період важливо правильно мотивувати дитину, що зіткнулася з больовими відчуттями і дискомфорт у роті. Кругова зв'язка, що тримає зубець у пришийковій ділянці досить сильна, тому потрібно прикласти певне зусилля, щоби розслабити її, розхитуючи зубчик. Не шкодуйте своїх діток, давайте щось погризти тверденьке - яблуко, морква, сухарик, бублик!

У віці 7 - 8 років замінюються верхні центральні зубки та нижні бокові різці.

У 8 - 9 років змінюються верхні бокові різці.

У 9 - 10 років змінюється нижні ікла.

У 10 - 12 років розсмоктуються корені перших тимчасових молярів і виростають перші постійні премоляри (четверті зуби) зверху і знизу.

У 11 - 12 років підтягуються другі премоляри (5 зубки) зверху і знизу та верхні ікла. Вважається, що у 12 років у роті дитини мають бути лише постійні зуби.

У 11 - 12 - 13 років виростають другі моляри (сьомі) зверху і знизу.

Третій моляр - зуб "мудрості" виростає аж у 17 - 25 років.

Зрозуміло, що це середні строки. Якщо, у дитини було раннє прорізування тимчасових зубів, то рано почнеться їх заміна або навпаки - якщо пізно з'явились тимчасові, то і пізніше почнуть прорізатися постійні. Раніше випадають ендодонтично ліковані зубки.

Важливо проводити проф огляди у дитини кожні пав року, щоби уникнути того, чого можна уникнути - прихований карієс, гінгівіт, дефіцит місця для прорізування тощо. Вчасно консультуйтесь з лікарем, на консультації можна напряму задати запитання, а не вичитувати щось в і - неті і тут же забути. Пам'ятайте, важливо не знати, а вміти!

Додаю схему, малюнок не мій, запозичений. Завжди з Вами Христина Кисляк.


Останні пости

Дивитися всі

Comments


bottom of page