top of page

Пляшечковий карієс, що насправді? II

Оновлено: 28 лип. 2021 р.Не так давно я писала статтю про "пляшечковий карієс", яка викликала у публіки всілякі емоції. https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=153222239014816&id=100029811224366

Хочу надати коротко зміст статті ADA (American Dental Association) у журналі JADA про "Baby Bottle Tooth Decay", яка представлена у розділі для пацієнтів як повчальна настанова. Нового нічого не додам, але приємно, що маю підтвердження правильності своєї думки.

Попри всі думки, тимчасові зуби Вашої дитини дуже важливі для неї та слід пам'ятати, що вони вони легко піддаються карієсу. Руйнування зубів у дітей грудного та молодшого віку часто називають "Руйнування зубів від бутилочки", або "карієс раннього віку". Дітям потрібні міцні, здорові зуби, щоби пережовувати їжу, говорити і гарно всміхатися. Наявність тимчасових зубів допомагає впевнитися, що постійні зуби проріжуться правильно. Важливо навчати та заохочувати дітей належному догляду за порожниною рота з самого малечку, щоб захистити зуби на десятиліття вперед.

"Пляшечковим" карієсом частіше всього уражаються верхні передні зуби, але можуть вражатися і інші зуби. Є багато факторів, які можуть викликати руйнування зубів. ✅Однією із найпоширеніших причин є часта тривала дія на зуби дитини напоїв, що містять цукри (вуглеводи). Руйнування зуба виникає саме тоді, коли дитину вкладають спати із бутилочкою, чи використовують бутилочку в якості соски для неспокійної дитини.

✅Руйнування зубів - це захворювання, яке може початися з передачі карієсогенних бактерій від матері (чи основного опікуна) до дитини. Ці бактерії передаються через слину у момент, коли мама кладе ложку для годування дитини собі в рот або "чистить" соску в роті. (Тут приходить розуміння того, що всі дорослі, які оточують дитину, мають бути стоматологічно здоровими, чи, принаймні, з санованою порожнирою рота.)

✅Якщо дитина не отримує достатньої кількості фтору , вона у зоні підвищеного ризику руйнування твердих тканин зуба.

Звичайно, є добра новина - карієс можна запобігти.

✅Намагайтеся не ділитися слиною з дитиною через звичне використання ложок для годування чи вилизуванням сосок.

✅Коли починають прорізуватися зуби, чистіть їх дитячою зубною щіткою із пастою, що містить фтор! (акцентую, американці фтору не бояться! У всіх дитячих пастах із масс маркету відповідно віку є певна кількість фтору. ADA на своєму сайті має список паст із мас маркету, і всі вони містять фтор.) При правильному використанні пасти, фтор у пасті не нашкодить, а навпаки, проявить антикарієсну дію. До трьох років пасти потрібно розміром із рисове зерно. До шести - вісьми років, пасти потрібно з горошину.

✅Слідкуйте за тим, як дитина чистить зуби доти, поки ви не впевнитесь у тому, що дитина спльовує пасту і не ковтає її. Слідкувати слід до 6-7 років і, інколи, дочищати зуби, допомагаючи дитині.

✅Діти молодшого віку мають закінчити пити молоко з бутилочки перед сном, а потім засинати.

✅Якщо соска впала на долівку, дайте дитині чисту соску, а ту, що впала, промийте і продезинфікуйте належним способом, підготуйте її до слідуючого використання.

✅Не мочіть соску цукром або медом.

✅Привчайте та заохочуйте дитину пити з чашки до першого року життя.

✅Дотримуйтесь здорового харчування.

✅Коли у дитини з'явиться перший зуб, проконсультуйтесь зі своїм стоматологом на рахунок першого візиту. Віднесіться до цього дуже серйозно. Під час візиту з дитиною можна вчасно вияснити чи дізнатись про недоліки у харчуванні, догляді за зубами чи у побутових звичках.

Ось, такі поради. Дякую, що зі мною. Завжди з Вами Христина Кисляк.


1 перегляд0 коментарів

Comments


bottom of page