top of page

"Пляшечковий" карієс

Оновлено: 29 лип. 2021 р.

«Пляшечковий карієс» («бутылочный кариес», «сосочковый кариес») - це демінералізація емалі та дентину, що виникає в тимчасових (молочних) зубах під дією кислот. Це аксіома! Виникає у діток з появою перших зубчиків (тобто з 5-6 місяців), частіше вражаються верхні фронтальні (передні) зубки. Спочатку видно крейдоподібну білу пляму, потім емаль злущується, оголюється жовтенький дентин, який потім темніє і стає розм’якшеним, вражається пульпа зуба( зубки можуть боліти). Накінець, коронкова частина зубчика ламається і залишається «пеньок». Де ж беруться ті кислоти, що роз'їдають емаль у дитячих ротиках? Вам уже відомо, з попередніх постів, що кислоти в роті виробляються карієсогенними бактеріями. Так от, ці бактерії можуть легко потрапити до немовлячих ротиків від мами, татка, бабусь, дідусів, нянь та всіх інших людей, які мають доступ до малечі. Тому, перше, що Ви маєте зробити по народженні дитини (а краще заздалегідь) – це перевірити і при потребі просанувати (пролікувати) усіх тих, у кого є потреба, хто потім буде біля дитини. Не інфікуйте свідомо своїх діток! Ще Вам відомо, що кислоти виробляються в результаті ферментування вуглеводної їжі. Що ість немовля? – грудне молочко. В ньому міститься дуже багато лактози, є фруктоза, галактоза, глюказа. Все це – вуглеводи. Я не буду обговорювати користь від грудного вигодовування, воно неоціненне! Я зараз акцентую увагу на тому, що є дітки , яких продовжуть підгодовувати грудним молочком після року життя, коли дитина вже цілком і повністю переведена на «дорослу» їжу. Як правило, це відбувається ввечері , перед сном (коли дитина вже має бути з почищеними зубками) або вночі. А тепер увага! Вночі, у дорослих і дітей, буферна ємність слини зменшена, тобто, здатність нейтралізувати кислоти знижена. І що получається : ви з дитинкою, після вечері почистили зубки (якщо почистили), а потім знову даєте іжу, яка ферментується до кислот. Зубна емаль тимчасових зубчиків ніжна і тоненька, вона дуже легко демінералізується. Якщо процес запустився, прогресування відбувається ротягом днів і тижнів ( не роками!!!) При постійній такій звичці дуже швидко вражаються від 1 до 6 зубів. Є ще одна умова, коли можна «підхватити» «пляшечковий карієс». Власне, це і стало умовною назвою форми карієсу у радянські часи. Та не пляшечка у всьому винна, а те, що і як дають дитині у пляшечці.

Усім батькам маленьких діток я розповідаю про режими харчування. Має бути виділено певні прийоми іжі в залежності від віку (3-5 прийомів на день). Під час іжі Ви владні давати все, що вважаєте за потрібне (чи, що Вашій дитині рекомендовано педіатрами, дієтологами): і каші, і супи, і солодке, і чайок, і компотики з киселями, і соки. Між прийомами іжі – рекомендовано пити тільки просту водичку! Допомагаємо слині нейтралізувати кислоти , утворені після іжі.

Що я часто бачу насправді : дітям на прогулянці дають попити з пляшечки водичку з медом, чайок з цукром, компотик, соки, перекус печивом, чи – це взагалі шок – чупа-чупс на паличці!!! І це малюкам, які ледь ходять самостійно! А нещодавно я була свідком історії, коли кашель дитині лікували льодяниками від горла (можливий ризик асфіксії, передозування лікарськаї речовини, і демінералізація зубів)! Іноді мені здається, що ми живемо не у 21 столітті, де доступ до інформаціі можливий навіть у пісочниці, а десь дуже- дуже давно!


Які ж висновки:

1. «пляшечкового» карієсу не існує як виду - є звичайна демінералізація твердих тканин зуба під дією кислот;

2. має бути дотриманий режим харчування дітей – 3-5 прийомів їжі на день, в залежності від віку;

3. під час іжі даєте все, що вважаєте за потрібне;

4. між прийомами іжі пити тільки воду, перекусів не має бути;

5. чистити зуби 2 рази на день за 15-20 хвилин після прийому іжї (після пити тільки воду);

6. чистити зуби від початку появи першого зубчика, в цей період відвідати стоматолога для первинного огляду;

7. санувати і підтримувати здровою порожнину рота усіх осб, що мають доступ до дитини.

На разі, поки все. Маю надію, що корисне. Маєте запитання - пишіть. Завжди з Вами Христина Кисляк.


Commentaires


bottom of page